Korzyści i najlepsze źródła żywności z B-Complex

B-complex lub witaminy z grupy B odgrywają tak istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego i sprawnego funkcjonowania Twojego organizmu. Są to niezbędne składniki odżywcze, które pomagają przekształcić żywność, którą spożywasz w paliwo, które utrzyma Cię w stanie energii przez cały dzień. 

Podczas gdy większość z tych witamin ma tendencję do pracy w parach, każda z nich ma swoje własne, unikalne korzyści. Przyjrzyj się znaczeniu każdej witaminy z grupy B i dlaczego musisz dodać je do swojej regularnej diety:

B1 lub tiamina

Witamina B pomaga w produkcji nowych, zdrowych komórek w Twoim organizmie. Jest to zwykle określane jako witamina antystresowa, ponieważ chroni układ odpornościowy. Możesz to uzyskać z orzeszków ziemnych, pełnych ziaren, kiełków pszenicy, jarmużu, szpinaku, fasoli i melasy blackstrap. 

B-complex suplement diety
Suplement diety B-complex

B2 lub ryboflawina

Kolejna witamina B-complex, ryboflawina działa jako przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać wolne rodniki lub te cząsteczki ciała, które mogą uszkodzić komórki. Może to również pomóc w zapobieganiu rozwojowi chorób serca i przedwczesnemu starzeniu się. Migdały, jajka, dziki ryż, jogurt, soja, szpinak i brukselka są najlepszymi źródłami witaminy B2. 

YouTube video
Wideo: Witaminy grupy B: Witamina B2 Ryboflawina. Po co jest? Gdzie jest? Czy się traci podczas gotowania?

B3 lub Niacyna

Zwiększanie cholesterolu HDL lub dobrego cholesterolu jest jedną z głównych funkcji niacyny. Gdy poziom HDL jest wysoki, nie będzie mniej złego cholesterolu we krwi osoby. Załaduj się na swoich zielonych warzyw, fasoli, czerwonego mięsa, drożdży, jaj i mleka, aby uzyskać dobrą dawkę witaminy B3. 

B5 lub kwas pantotenowy

Niewielkie ilości tej witaminy B-complex można znaleźć w prawie wszystkich grupach żywności. Panthotenic pochodzi od panthothen, greckiego słowa, które oznacza wszędzie. Poza tym, że rozkłada węglowodany i tłuszcze na energię, sprzyja również zdrowszej skórze. Rośliny strączkowe, jajka, mięso, awokado i jogurt są bogate w witaminę B5. 

B6 lub pirydoksyna

Wraz z innymi witaminami z grupy B 9 i 12, B6 odgrywa rolę w regulacji poziomu homocysteiny, aminokwasu związanego z chorobami serca. Mówi się, że to pomaga zmniejszyć stan zapalny u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Kurczak, brązowy ryż, marchew, ser soczewica, nasiona słonecznika, łosoś, tuńczyk i indyk powinny być dodane do diety, aby uzyskać tę witaminę B.

B7 lub biotyna

Ze względu na jej związek ze zdrowymi paznokciami, skórą i włosami, ta witamina B jest również znana jako witamina piękna. Pomaga ona diabetykom w kontrolowaniu wysokiego poziomu glukozy we krwi. Jedz swoje owoce, żółtka jaj, kalafior, ziemniaki, ryby, kurczak, wieprzowina, wątroba, drożdże, jęczmień i orzechy, aby załadować się na swojej witaminy B7. 

Przeczytaj także poniższy artykuł: Mąka Konopna: Bezglutenowa alternatywa dla kukurydzy i pszenicy

Konopie to jedna z tych niesamowitych roślin, które od wieków były wykorzystywane do całkiem wielu rzeczy, od lin po ubrania, paliwo, a nawet medycynę. Mąka konopna, bezglutenowa alternatywa dla kukurydzy i pszenicy, zyskuje teraz na popularności ze względu na swoje niezwykłe właściwości i godne uwagi korzyści. 

B9 lub folian

Mówi się, że foliany pomagają zapobiegać depresji i utracie pamięci. Witamina ta jest również niezbędna dla kobiet w ciąży, ponieważ wspomaga wzrost dziecka i zapobiega neurologicznym wadom wrodzonym. Fasola, pszenica bulgur, mleko, warzywa korzeniowe, buraki, łosoś, szparagi i ciemne zieleniny liściaste są doskonałym źródłem witaminy B9. 

B12 lub kobalamina

Wreszcie, ta witamina B-complex jest najlepszym graczem zespołowym. Wraz z witaminą B9, produkuje czerwone krwinki i pomaga żelazu w wykonywaniu jego pracy, czyli tworzeniu hemoglobiny, białka przenoszącego tlen. Wołowina, wieprzowina, nabiał, jaja, skorupiaki i ryby są najlepszymi źródłami tego pierwiastka.

Teraz, gdy już wiesz o różnych witaminach B-complex, upewnij się, że dodasz je do swojej codziennej diety tak szybko, jak to możliwe!

Posty z tej samej kategorii: