Najczęstsze problemy z drukarkami i tanimi wkładami do drukarek

Tanie wkłady do drukarek działają sprawnie przez większość czasu. Jednak w pewnym momencie drukarka może przestać działać zgodnie z oczekiwaniami. 

Zacięcia papieru to nie jedyne problemy, które mogą frustrować użytkownika drukarki. Smugi lub rozmazane obrazy, niewyraźny tekst i inne podobne problemy z atramentem mogą szybko zrujnować zadanie drukowania, a co gorsza, mogą nawet uniemożliwić jego wykonanie.

Ale czy uwierzyłbyś, że w większości przypadków przyczyną tych problemów jest niedostateczne użytkowanie? Dysze atramentu zatykają się, a atrament wysycha, jeśli drukarka nie jest używana regularnie. Aby zapobiec tym problemom, zaleca się drukowanie strony testowej raz na tydzień. 

Jeśli jednak nadal nie rozwiązuje to problemów z drukarką, kilka wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów może pomóc w powrocie na ścieżkę uzyskiwania czystych i nieskazitelnych wydruków, zanim jeszcze się zorientujesz. Zapoznaj się z niektórymi z najczęstszych problemów z drukarkami i wkładami do drukarek oraz sposobami ich rozwiązania:

Plamki koloru na czarno-białych obrazach

Większość modeli drukarek wykorzystuje obecnie kombinację kolorów, aby uzyskać idealną równowagę szarości, czerni i bieli. Oznacza to, że dość często można zauważyć pewne ślady kolorów nawet na czarno-białych obrazach. Może to być jednak nieco irytujące. 

Tanie wkłady do drukarek
Aby rozwiązać problem zablokowania lub zatkania głowic lub dysz drukarki, najlepiej najpierw wyjąć wkład atramentowy

Plamki koloru na czarnych i szarych wydrukach są często wynikiem zablokowanych lub zatkanych głowic wkładów atramentowych lub dysz drukarki. Aby rozwiązać ten problem, najlepiej najpierw wyjąć pojemnik z tuszem. Jeśli drukarka posiada funkcję czyszczenia głowicy lub dysz, należy ją również uruchomić.  

Rozmazane teksty drukowane

Kilka problemów może sprawić, że drukowane teksty będą rozmazane podczas korzystania z tanich wkładów do drukarek. Jednak najczęstszym winowajcą są zablokowane lub zatkane głowice wkładów. Podobnie jak w przypadku pierwszego problemu, wystarczy wyjąć pojemnik z tuszem, a następnie przetrzeć głowicę wilgotną, czystą szmatką. 

Tanie wkłady do drukarek
Najczęstszym problemem, gdy wydrukowany tekst wydaje się niewyraźny, jest zatkana lub zablokowana głowica wkładu

Jeśli jednak nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, a problem nie ustąpi, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie poziomu atramentu, aby upewnić się, że nadal jest go wystarczająca ilość. Zapoznaj się z instrukcją obsługi drukarki, aby dowiedzieć się, jak wyrównać pozycję głowicy drukującej. Na koniec sprawdź sterowniki drukarki i upewnij się, że są one również zaktualizowane. 

Nieszczelne tanie wkłady do drukarek

Jeśli wkład atramentowy jest nieszczelny, możesz mieć poważny bałagan. Drukarka może rozmazywać atrament, drukować nieostre strony lub zacinać się. Nieszczelne wkłady atramentowe do drukarek mogą być wynikiem słabego uszczelnienia lub przepełnienia wkładów. Może być konieczne użycie strzykawki, aby pozbyć się przepełnienia, jeśli kupiłeś ponownie napełnione wkłady lub uzupełniłeś atrament ręcznie. 

Przecieki mogą również wystąpić z powodu słabego uszczelnienia. Oto kroki, które należy wykonać, aby rozwiązać ten problem:

  1. Wyjmij pojemnik z tuszem. Upewnij się, że trzymasz go poziomo, aby zapobiec dalszemu rozlewaniu się atramentu.
  2. Użyj czystej szmatki, aby wytrzeć kartridż i wyczyścić punkt styku wewnątrz drukarki. Konieczne może być kilkukrotne przetarcie, aby całkowicie pozbyć się rozlanego atramentu. 
  3. Następnie naciśnij uszczelkę taśmy znajdującą się na głowicy kasety. Delikatnie ściśnij kasetę z drukarką, aby sprawdzić, czy uszczelka jest już na miejscu. 
  4. Włóż wkład z powrotem i delikatnie dociśnij, aż zatrzaśnie się we właściwej pozycji. 

Kolory na ekranie i kolory wydrukowane nie pasują do siebie

Plik na komputerze wygląda świetnie. Jednak w momencie, gdy wydrukowany obraz wyszedł na zewnątrz, zauważyłeś, że kolory znacznie różnią się od tego, co widzisz na ekranie. Co może być tego przyczyną?

Jednym z możliwych powodów jest to, że jeden z używanych kolorów atramentu już się wyczerpał, co powoduje, że kolory wyglądają inaczej. Upewnij się, że sprawdziłeś poziom atramentu, aby potwierdzić, że to nie jest problem.

Innym częstym powodem jest to, że monitor używa różnych ustawień w zakresie kolorów. Oznacza to, że jeśli nie poświęcisz pieniędzy i czasu na prawidłową kalibrację silnika, kolory nie będą w ogóle pasować. 

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby kolory i wydrukowane kolory były jak najbardziej zbliżone do siebie. Obejmują one następujące elementy:

  1. Należy zawsze używać papieru najwyższej jakości. Rodzaj papieru używanego do drukowania może mieć wpływ na wygląd drukowanych kolorów. Na przykład kolory mogą wydawać się bardziej nasycone na papierze błyszczącym. 
  2. Za każdym razem, gdy projektujesz coś na komputerze, używaj kolorów cyjan, magenta, żółty i kluczowy lub CMYK zamiast czerwonego, zielonego, niebieskiego lub RBG. Drukarki i tanie wkłady do drukarek używają CMYK jako ustawień kolorów, dzięki czemu wydrukowana wersja będzie wyglądać bliżej tego, co widzisz na monitorze. 

Wkład atramentowy nie jest rozpoznawany przez drukarkę

Jeśli niedawno kupiłeś wkłady drukujące, ale drukarka ich nie rozpoznaje, możesz podjąć kilka kroków, aby rozwiązać ten problem. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy zakupiony wkład jest zatwierdzony. Inne drukarki mogą akceptować tylko wkłady OEM lub wkłady oryginalnego producenta. 

YouTube video
Jak naprawić wkład atramentowy, który nie jest rozpoznawany przez drukarkę

Włóż stary wkład z powrotem, aby sprawdzić, czy drukarka nadal go rozpoznaje. Problem może dotyczyć drukarki, jeśli nie rozpoznaje ona starego wkładu. Najpierw wyjmij wkład i odłącz drukarkę od zasilania. Podłącz drukarkę ponownie po 10-15 minutach i włóż nowy wkład. 

Rozmazane lub zacieki na wydrukowanych stronach 

Zatkane lub zablokowane tanie wkłady drukujące mogą powodować powstawanie smug lub zacieków na stronach. Jeśli wkład jest całkowicie zatkany, drukowanie może w ogóle nie wystąpić. Z kolei częściowo zatkane wkłady mogą powodować smugi, zacieki lub przeskoki. Dzieje się tak często w przypadku wyjęcia otwartego wkładu atramentowego z drukarki i wystawienia go na działanie powietrza. Może się to również zdarzyć, jeśli drukarka nie będzie używana przez kilka tygodni. 

Wskazówki dotyczące czyszczenia głowic można znaleźć w instrukcji obsługi wkładu lub drukarki. Można wyjąć wkład z drukarki i wytrzeć głowicę miękką, czystą ściereczką. Przepłucz głowicę kartridża wodą destylowaną, wytrzyj ją do sucha i zainstaluj ponownie. 

Posty z tej samej kategorii: