Munchen (Dom Mnichów) lub Monachium oferuje mnóstwo ekscytujących i różnorodnych zabytków, które z pewnością zadowolą każdy gust i preferencje. Nieważne, czy lubisz relaksować się w kawiarni na chodniku, spacerować po rozległych parkach, czy wolisz podziwiać niesamowitą architekturę czcigodnych pałaców i kościołów, Monachium ma coś w zanadrzu dla każdego.
Tabela Zawartość:
Krótka historia Monachium
Monachium wywodzi się z klasztoru benedyktynów w Tegernsee, który został założony prawdopodobnie w 750 roku. W 1157 r. książę bawarski Henryk Lwiński przyznał mnichom prawo do założenia targu w miejscu, gdzie rzeka Isar stykała się z drogą z Salzburga. W następnym roku zbudowano przez Isar most, który umocnił rynek.
Wittelsbachowie osiedlili się w Monachium w 1255 roku, po tym jak w 1180 roku przejęli księstwo bawarskie. Wittelsbachowie byli blisko związani z losami miasta przez ponad 700 lat. Na początku XIV wieku Ludwik IV lub Ludwik Bawarski, pierwszy z linii Wittelsbachów cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, rozrósł miasto do rozmiarów, które utrzymały się aż do końca XVIII wieku.

Pod rządami skutecznego i potężnego władcy, Maksymiliana, elektora bawarskiego, Monachium powiększyło się i rozkwitało aż do wojny trzydziestoletniej. W 1632 r. pod rządami Gustawa II lub Gustawa Adolfa zajęli je Szwedzi. W 1634 roku rozprzestrzeniła się epidemia dżumy, która spowodowała śmierć około jednej trzeciej mieszkańców.
Ludwik I, król Bawarii od 1825 do 1848 roku, był trzecim Wittelsbachiem, który odcisnął swoje piętno na społeczności. To właśnie Ludwik był odpowiedzialny za planowanie i stworzenie nowoczesnego Monachium. Jego architekci opracowali charakterystyczny wygląd miasta w swoich projektach budynków użyteczności publicznej.
Wiek XIX był dla Monachium okresem największego rozwoju i wzrostu. Protestanci po raz pierwszy stali się obywatelami miasta, które w tamtych czasach było wyłącznie katolickie. W 1854 r. miasto liczyło 100 000 mieszkańców, a w 1900 r. liczba ta wzrosła do 500 000. Ludwik II jeszcze bardziej wzmocnił kulturalne znaczenie Monachium w Europie, gdy wspierał kompozytora Richarda Wagnera, ożywiając jego popularność jako miasta sceny i muzyki.
Rządy dynastii Wittelsbachów zakończyły się ostatecznie wraz z Ludwikiem III i jego samowygnaniem w listopadzie 191 roku. Po I wojnie światowej miasto stało się punktem zapalnym prawicowej wrzawy politycznej. Monachium było również miejscem, w którym Adolf Hitler stał się częścią partii nazistowskiej i został mianowany jej przywódcą. Jeśli odwiedzisz Monachium, wciąż możesz zobaczyć piwiarnię, w której odbywały się spotkania prowadzące do powstania lub puczu piwnego przeciwko władzom Bawarii w listopadzie 1923 roku. Monachium bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej z powodu alianckich nalotów bombowych, które zniszczyły ponad 40% budynków w okolicy.
Atrakcje w Munchen
Oto kilka z najlepszych atrakcji, których nie powinieneś przegapić, gdy będziesz wędrować ulicami Monachium.
Deutsche Museum
Deutsche Museum jest nie tylko jednym z pierwszych na świecie muzeów naukowo-technicznych, ale również największym z nich wszystkich, o łącznej powierzchni 50 000 metrów kwadratowych. To właśnie tutaj można dowiedzieć się i odkryć więcej o metodach technologicznych, instrumentach i prawach natury w zabawny i porywający sposób.

Ogród angielski
Ogród Angielski jest największym miejskim parkiem publicznym w Monachium i oferuje szereg atrakcji. To tutaj możesz podziwiać malowniczy widok z Monopteros. Można również wstąpić do popularnego ogródka piwnego przy „Chinesischer Turm”. Pierwszy w Europie park publiczny jest kluczowym dziełem Friedricha Ludwiga von Sckellsa, projektanta ogrodów. Dziś Ogród Angielski należy do największych parków miejskich na całym świecie.
Frauenkirche lub Kościół Katedralny Matki Bożej
Kościół Metropolitalny Arcybiskupstwa Monachium-Freising szczyci się XV-wieczną późnogotycką nawą. W jego wnętrzu znajdują się dzieła sztuki z okresu 5 wieków, co czyni go oficjalnym zabytkiem Monachium.
Hofbräuhaus
Najpopularniejsza piwiarnia świata cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. To tutaj można skosztować najsmaczniejszych bawarskich dań, posłuchać tradycyjnej muzyki i oczywiście napić się „Maß” piwa!
Marienplatz z Nowym Ratuszem
Fasada Marienplatz, wzniesiona w latach 1867-1909 w stylu gotyku flandryjskiego, ma długość ponad 300 stóp i wyróżnia się niezwykle kunsztowną ornamentyką wykonaną z kamieni. Jego wieża o wysokości 260 stóp z carillonem jest, wraz z kościołem św. Piotra i bliźniaczymi wieżami katedry, jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta.
Olympiapark i BMW Welt
W parku olimpijskim, który był miejscem Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku, znajdują się obiekty sportowe, ścieżki rowerowe, jeziora, stadion piłkarski, restauracje, sale koncertowe i charakterystyczne dachy w stylu namiotów. Nigdy nie przegap wizyty w zadziwiającym BMW Welt, znajdującym się po drugiej stronie ulicy, obok głównej siedziby firmy. Muzeum to zostało zbudowane w kształcie czterocylindrowego silnika. Służy jako niesamowita brama do marki i jedyne w swoim rodzaju miejsce spotkań dla ludzi przybywających z różnych części świata.
Pinakotheken
Pinakoteka Moderne, obok Neue Pinakothek i Alte Pinakothek, to imponujące i surowe pudełko, którego szklano-betonowy wygląd zewnętrzny nie pozwala domyślić się, co czeka na nas w środku. Znajduje się tu wspaniała kolekcja Entartete Kunst, czyli sztuki zdegenerowanej i niemieckiego ekspresjonizmu. Są to obrazy, które zostały skonfiskowane i potępione przez nazistów. Można tu również obejrzeć wystawy architektury, grafiki i designu. To najlepsze miejsce dla tych, którzy chcą spojrzeć na przedmioty codziennego użytku w nowym świetle, w tym samochody, trenażery, prehistoryczne komputery, meble i Handys, niemieckie słowo określające telefony komórkowe.
W Munchen czeka na Ciebie jeszcze wiele innych cudów, więc koniecznie wpadnij na wszystkie atrakcje, jakie tylko możesz.